Board of Commissioners

13-14 Board photo.jpg

PRESIDENT

Guy W. Mitchell III
Tupelo  

PRESIDENT-ELECT
Eugene M. Harlow (Gene)
Laurel  

SECOND VICE-PRESIDENT
Rachel Pierce Waide
Tupelo  

IMMEDIATE PAST PRESIDENT
Lemuel G. Adams (Lem)
Brandon  

PRESIDENT-YLD
Julie J. Gresham
Biloxi

President-Elect YLD
Jennie A. Eichelberger
Jackson   

1st Circuit Court District
Jason D. Herring
Tupelo  

2nd Circuit Court District
Post 1
Peter C. Abide
Biloxi
  
Post 2
Mary A. Nichols
Gulfport   

3rd Circuit Court District
Post 1
Kent E. Smith 
Holly Springs  

Post 2
Lawrence L. Little (Larry)
Oxford   

4th Circuit Court District
Frank J. Dantone
Greenville   
  
5th Circuit Court District
George M. Mitchell, Jr. 
Eupora

6th Circuit Court District
W. Bruce Lewis 
Natchez  

7th Circuit Court District
Post 1
Laura M. Glaze
Jackson  

Post 2
William Liston III 
Jackson  
  
Post 3
J. Andrew Gipson (Andy) 
Jackson

Post 4
La'Verne Edney 
Jackson

Post 5
Willie T. Abston 
Flowood
  

8th Circuit Court District
J. Tyler McCaughn 
Newton

9th Circuit Court District
Brannan P. Southerland 
Vicksburg

10th Circuit Court District
E. Nick Kramer III
Quitman 

11th Circuit Court District

Cynthia I. Mitchell (Cindy)
Clarksdale

12th Circuit Court District
Chadwick L. Shook (Chad) 
Hattiesburg
  

13th Circuit Court District
John R. Tullos 
Raleigh
  
Mark R. Holmes 
McComb


15th Circuit Court District
John A. Howell 
Picayune

16th Circuit Court District
Michelle D. Easterling 
West Point
  

17th Circuit Court District
James E. Holland (Jim) 
Horn Lake

18th Circuit Court District
Richard O. Burson (Rick) 
Laurel  

19th Circuit Court District
Jessica M. Dupont 
Pascagoula

20th Circuit Court District
Post 1
James A. Bobo (Jim) 
Pearl  

Post 2
Whitney Adams (2 yr term) 
Pearl  
  
POST 3
David L. Morrow, Jr. 
Brandon  

21st Circuit Court District
Marc L. Boutwell 
Lexington  

22nd Circuit Court District
Timothy L. Rutland (Tim) 
Hazlehurst

Minority-At-Large
Carlos E. Moore 
Grenada