Local Bar Associations

Adams County
Timothy Cotton, Natchez

Alcorn County
Phil Hinton, Corinth
 
Amite County
(See Southwest Bar)

Attala County
Jason M. White, Kosciusko

Benton County
No Local Bar
 
Bolivar County
Mike Carr, Clarksdale
 
Calhoun County
Robert Cooper, Bruce
 
Capital Area Bar Association
Amanda Green Alexander, Jackson

Carroll County
No Local Bar

Chickasaw County
Tina M. Scott, Houston

Choctaw County
No Local Bar
 
Claiborne County
R. Bin Andrews, Port Gibson

Clarke County
Edward N. Kramer III , Quitman

Clay County
No Local Bar
 
Coahoma County
Harland Webster, Clarksdale

Copiah County
Dan Kitchen, Crystal Springs

Covington County
George T. Sullivan, Collins

DeSoto County
Mary Anne Pickett, Hernando

Forrest County
(See South Central Bar)

Franklin County
(See Southwest Bar)

George County
No Local Bar

Greene County
No Local Bar
 
Grenada County
Ashley Lane, Grenada

Hancock County
C. Edward Gibson IV, Bay St. Louis

Harrison County
Gina Tompkins, Biloxi
 
Hinds County
(See Capital Area Bar Association)

Holmes County
John Gilmore, Durant
 
Humphreys County
John W. Garrard, Belzoni

Issaquena County
No Local Bar

Jackson County
Charlie McVea, Pascagoula
 
Jasper County
Joseph T. Sims, Bay Springs

Jefferson County
No Local Bar

Jefferson Davis County
No Local Bar 
 
Jones County
Noel Rogers, Laurel

Kemper County
No Local Bar 
 
Lafayette County
Case Embry, Oxford

Lamar County
(See South Central Bar)

Lauderdale County
Joe Hamilton, Meridian

Lawrence County
No Local Bar 
 
Lee County
Shane McLaughlin, Tupelo

Leflore County
F. Ewin Henson, Greenwood

Lincoln County
William R. Allen, Brookhaven

Lowndes County
Shane Tompkins, Columbus

Madison County
Robin White, Ridgeland
 
Marion County
Josh Fortenberry, Columbia

Marshall County
Kent Smith, Holly Springs

Monroe County
Elizabeth Ann Odom, Amory

Montgomery County
J. Lane Greenlee, Winona

Neshoba County
Caleb E. May, Philadelphia

Newton County
Constance Slaughter-Harvey, Forest 

Noxubee County
No Local Bar

Oktibbeha County
Rob Roberson, Starkville

Panola County
J. Andy Yelton, Batesville

Pearl River County
Gerald Cruthird, Picayune

Perry County
(See South Central Bar)

Pike County
(See Southwest Bar)

Pontotoc County
No Local Bar

Prentiss County
R. Bryce Lott, Booneville

Quitman County Bar
No Local Bar
 
Rankin County
Troy Odom, Brandon

Scott County
Constance Slaughter-Harvey, Forest

Sharkey County
Allen Woodard, Rolling Fork

Simpson County
Ray Therrell, Mendenhall

Smith County
Stanley Sorey, Raleigh

South Central Bar
(Forrest, Lamar, Perry Counties)
Gay Polk-Payton, Hattiesburg

Southwest Bar
(Walthall, Pike, Amite, Franklin Counties)
Mark Holmes, McComb

Stone County
No Local Bar 
 
Sunflower County
Kuykendall Horne-Murry, Indianola
 
Tallahatchie County
No Local Bar

Tate County
Ginger Slocum-Miller, Senatobia

Tippah County
No Local Bar

Tishomingo County
Harold S. Jackson, Iuka

Tunica County
A. Tom Tucker, Tunica

Union County
Stephen P. Livingston, New Albany

Walthall County
(See Southwest Bar)

Warren County
Penny Lawson, Vicksburg

Washington County
L. Douglas Wade Jr., Greenville

Wayne County
No Local Bar

Webster County
No Local Bar 
 
Wilkinson County
Gene Horne, Jr., Centreville

Winston County
R. Gregg Rogers, Louisville

Yalobusha County
No Local Bar 
 
Yazoo County
Wiley Barbour, Yazoo City